Europejskie rycerstwo i krzyżackie rejzy
Walki przeciwko pogańskim Litwinom w średniowieczu były okazją do zdobycia bitewnego doświadczenia. Korzystało na tym rycerstwo przybywające do Prus niemal z całej Europy. Realizując własne cele ekonomiczne i duchowe, możni wspierali zakon krzyżacki także w jego dążeniach politycznych.
Zdecydowana większość społeczeństwa, słysząc hasło „krucjaty”, bez wątpienia wskaże Bliski Wschód lub Półwysep Iberyjski jako właściwy obszar podejmowania zbrojnych wypraw religijnych. Mało kto pamięta o wyprawach przeciwko ludom północy, prowadzonych od ok. XII–XIII w. Ich organizacja wynikała z przyczyn ekonomicznych, dawała bowiem możliwość pokonania pogan we względnie bliskim sąsiedztwie, bez konieczności podejmowania kosztownych przygotowań do wyprawy w kierunku Jerozolimy. Dotyczyło to przede wszystkim chrześcijan z takich krajów, jak Szwecja czy Dania.
W dodatku każdy oficjalnie uczestniczący w zbrojnej wyprawie miał gwarancję ochrony majątku bez możliwości zajęcia go na poczet podatków lub długów. Zyskiwał także gwarancję odpuszczenia grzechów w świecie doczesnym w przypadku wypełnienia ślubów. Należy jednak pamiętać o tym, że od łupów wojennych pozyskanych w czasie krucjaty należało Kościołowi uiścić stosowną opłatę. W takich wyprawach brali udział przedstawiciele wielu warstw społeczeństwa: od monarchów i możnych, przez zbrojnych zaciągających się dla łupów i zysków, aż po najuboższych. Inspiracją stawały się zarówno rycerskie pieśni o czynach, opowieści o bogactwie dalekich i nieznanych krain, jak i nadzieja na poprawę doczesnego bytu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta